Diamenty & Brylanty | Dostawa w 24h
USD | PLN | EUR        

Aktualności

Diamenty - analiza afrykańskiego rynku

2011-01-21
Botswana „chora na diamenty”
Mówiąc o diamentach w Afryce, mamy zwykle na myśli Afrykę Południową. Wynika to z faktu, że wydobycie diamentów na skalę przemysłową, rozpoczęło się tam już w XIX wieku. Potęgą w tym rejonie stała się korporacja De Beers. Zbudowała ona na odkrytych kimberlitach (kimberlit – to magmowa skała głębinowa, zawierająca kryształy diamentów) kopalnie, takie jak np. Finsch, Kimberley, Koffiefontein, Namaqualand, Premier, czy Venetia. Produkcja z tych kopalni jest bardzo wydajna. Najwyższym wydobyciem może się poszczycić kopalnia Venetia, osiągając pułap około 5 milionów karatów rocznie, dalej są Finsch (2,2 miliona ct) i kopalnia Premier (1,6 miliona ct).

Jeśli chodzi o czystość kryształów i ich barwę, większość kamieni wydobywanych w Afryce Południowej to kamienie jubilerskie, o dobrej jakości, ale także spotyka się diamenty o naturalnych barwach fantazyjnych, takich jak niebieskie, różowe czy brązowe. Odkrywane są także takie okazy, jak znaleziony w kopalni Premier w roku 1978, diament o masie 353,9 karatów, nazwany „Premier Rose”.
W Botswanie eksport diamentów stanowi 75% całego eksportu tego kraju. Prezydent Mogae powiedział, że jego kraj jest zależny od tego surowca, ale i niestety „chory na diamenty.” Rząd Botswany dąży do całkowitej kontroli źródeł wydobycia diamentów nieoszlifowanych, jak i kontroli firm handlujących tym surowcem.

Wydobycie diamentów w Botswanie obejmuje obszar północnej Kalahari. Pierwszą kopalnią założoną przez De Beers, była Orapa, a kolejnymi Letlhakane i Jwaneng. Wydobycie diamentów w kopalniach Botswany jest na poziomie kilku milionów karatów. W największej z nich, Jwaneng, wydobywa się diamenty w ilości 9 mln ct, a Orapa daje produkcję około 5,3 mln ct. W skali światowej, udział Botswany w pozyskaniu surowca diamentowego stanowi 25 % i plasuje się ona w obecnej chwili przed Rosją, która ma udział w wydobyciu około 20%. Najciekawszym diamentem znalezionym w kopalni Jwaneng, w kwietniu 1993, jest kryształ o masie 446 ct.

Innym krajem afrykańskim o bogatych złożach diamentowych typu alluwialnego, jest Sierra Leone. Złoża rozciągają się między granicami z Gwineą i Liberią, wzdłuż rzeki Sewa, a także między górami Nimini i Gori. Główne kopalnie to Gori, Kenema, Nimini, Sewa, Yengema. Niestety, nie ma danych określających wysokość wydobycia. Aby usystematyzować i zebrać dane dotyczące wydobycia i sprzedaży diamentów, powołano tam jednostkę rządową GGDO (The Sierra Leone Governement Gold and Diamond Ofřce) i według ich szacunków, w I kwartale 1993 sprzedano diamenty na kwotę 10 mln $. Trzeba wiedzieć, że przez ostatnie 10 lat w tym kraju trwały walki, a korupcja i rządy korupcjogenne trwały przez 38 lat. Handel i niestety przemyt diamentów, jest tam opanowany przez řrmy z Libanu. Oferują one w swoich sklepach sprzęt elektroniczny w rozliczeniu za diamenty. Powszechnym zjawiskiem jest wykorzystywanie do pracy dzieci, wynajmowanych do przeszukiwania brzegów rzek, za wynagrodzenie w wysokości 50 centów na dzień.
Żeby ukrócić tego typu proceder, powstały jednostki rządowe, takie jak Alluwial Diamond and Gold Miners Association in Kono, oraz ruch na rzecz ochrony dzieci. Stwierdzono też, że na czarno zatrudnionych jest około 450 tysięcy poszukiwaczy diamentów.

Największym diamentem z Sierra Leone był kryształ o wadze 968,9 ct, nazwany „Gwiazdą Sierra Leone”, a z danych ogólnoświatowych wynika, że jest to trzeci co do wielkości diament znaleziony na świecie. Kolejnymi krokami podejmowanymi przez rząd Sierra Leone, są daleko idące regulacje prawne, polegające na kontroli granic i walce z przemytem, oraz ochronie portów lotniczych. W dalszej strategii rozwoju przemysłu diamentowego w tym kraju jest planowana budowa szlifierni, a na ich rozwój uzyskano pomoc z Banku Światowego. A jest o co się bić, bo wstępne szacunki określają wartość wydobycia na kwotę 250 mln $.

Kraje afrykańskie, w których zakończono walki, objęte są znaczącym programem pomocy ekonomicznej, który przedstawiły na forum międzynarodowym takie państwa jak USA, Wielka Brytania czy Belgia. Jest to program o nazwie Peace Diamond Alliance, skierowany szczególnie do: Sierra Leone, Rwandy i Burundi. Dzięki temu programowi, będzie można odbudować tereny zniszczone przez wojny, a Międzynarodowy System Monetarny przeznaczył na ten cel 172 mln $.

powiadom znajomych:



zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.